Earlier this week I shared my Azure order for this month. Here it is again.

I have the hardest time getting the Sierra Nevada Jalapeno Jack cheese. Sure enough, a couple of days before the order closed, I got notice that they were out of stock and not likely to ship. I was truly sad because I do LOVE that cheese and we’ve been out for months. I told Vince and he said “How do others get them and we never get them?” I do not know. Seriously, I do know. It’s the cycle. The cheese arrives about three days after our order ships and then by the time our order closes again, the cheese is out of stock again. I *think* what happens is that as we all put things in our charts, it subtracts that from what’s in inventory. OK . . forget that. I just tried putting something in my cart, checking out and then seeing if it reduced the number shown as available but it didn’t. Who knows? Bottom line is . . I have a hard time getting the cheese and I was disappointed that I wasn’t getting it.
I just got my order confirmation and . . the cheese shipped! Yay. I should not be this excited . . but I am.
I’ve already added 5 pounds to my next order. Azure says it will be getting 520 more of the 5 pound blocks on March 26. My next order closes about April 9. Think they’ll sell 520 of the 5 pound blocks before then? I’m guessing . . maybe! My mouth is watering sitting here thinking about that cheese.
Next thing I was concerned about was the Forbidden Black rice. I also love that. I love almost all foods. The rice was on sale and I kept watching the inventory drop. I checked the inventory the morning our order was to close and there were two bags left. Too close for comfort! I forgot to check it again until about five hours after our order closed and they were out of stock so I wasn’t sure if we would get that. We did! Yay again.
The only thing we did get was a 5 pound bag of organic whole flax seeds. Maybe next time . .
Sarah Bussey says
I found it interesting that you bought both Cacao AND Cocoa powder. I get their Cacao Nibs, which are amazing! And I buy the same Cocoa Powder.. but what is the difference between the uses for the Cacao and Cocoa powders? I did Google them so I know ‘scientifically’ the differences, I was just wondering how you use them differently..
judy.blog@gmail.com says
I am not a big chocolate fan and I find the cacao powder to be a bit bitter. Apparently that’s just the way it is due in part to how it’s processed. The cacao powder is supposed to be a bit more healthy. It costs about $14.50 per pound and the organic cocoa powder is about $10.50 per pound. I’m not real concerned about the cacao powder being more healthy because most everything I use it in has sugar, butter, etc. so if healthy is a concern, I’m probably not going to be using it. 🙂
If I’m making something for Vince, I’ll use cacao powder. If I’m making something that I will eat also, I use cocoa powder. I will eat chocolate crinkle cookies, a very few brownies. I make chocolate pie for my uncle when I’m going to see him. Actually, I put all the ingredients together and make the pie after I get there. I use cocoa powder for that because I will eat that too. I do make a hot chocolate mix for winter that I like but I make Vince’s separate because I use low fat milk powder for his and I use cacao powder for that. I use full fat milk for mine and I use cocoa powder for that.
Really, I just don’t like the cacao powder but Vince does.
I did buy cacao nibs once. I knew I wouldn’t like them but Vince didn’t like them either.
Rita Waldock says
Did the tornadoes today affected you at all? I have been thinking about you and Vince and praying for you
judy.blog@gmail.com says
Thanks for thinking about us and praying for us. The storms got severe a little over an hour east of us so Springfield, MO is where I think the damage started but got way worse as it went east. We have friends in the St. Louis area and I’ve talked to two of them and both had significant damages to their property but no personal injuries.
Beth Jelks says
The weird thing is that they had plenty of the 2-5lb packs.
judy.blog@gmail.com says
If it’s the cheese you’re mentioning, that’s what I was trying to get – the 2 – 5 pound packages. When I get them in, I cut them into big pieces, vacuum seal them, put 5 pounds worth into a big zipper bag and put it in the freezer. That way I always know I have an extra 5 pounds . . until I don’t have it any more. So, when I’m completely out, I order 2 of the 5 pounds blocks. So long as I have one in the freezer, I will order only one so, this past order, I ordered two. I have one in the cart for next order. No way (probably) will we use 2 of the blocks in one month.